enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
33,0893
EURO
36,0682
ALTIN
2.561,10
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Salı Açık
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C
Perşembe Az Bulutlu
33°C
Cuma Az Bulutlu
32°C

Türkiye’de Yapılan Bir Araştırma, Mutluluğumuzu Etkileyen Faktörleri Ortaya Koydu (Bilimin Yanıtı Sizi Biraz Şaşırtabilir!)

Mutluluğumuzu belirleyen en temel faktörler neler olabilir dersiniz? Türkiye’de yapılan bir araştırma bu soruya ışık tutuyor. Bu içerikte o araştırmayı inceleyeceğiz.

Türkiye’de Yapılan Bir Araştırma, Mutluluğumuzu Etkileyen Faktörleri Ortaya Koydu (Bilimin Yanıtı Sizi Biraz Şaşırtabilir!)
29.06.2024 03:20
0
A+
A-

2022 yılında yayımlanan ve Türk akademisyenler tarafından kaleme alınan “Mutluluk ve Belirleyicileri: Türkiye için Bir Analiz” isimli araştırmamutluluk konusunda çok önemli gerçekleri gün yüzüne çıkardı.

Araştırma kapsamında, Türkiye’deki insanların memnunluk seviyelerini ve sahip oldukları memnunluk seviyelerini etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanıyor.

Önce metodolojiyi inceleyelim.  Araştırma TÜİK tarafından yapılan Ömür Memnuniyeti Araştırması verilerine dayanıyor.

Bu kapsamda, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yapılan Ömür Memnuniyeti Araştırması sonuçları araştırma kapsamında inceleniyor.

Söz konusu yıllarda yapılan araştırmada her yıl 9000’in üzerinde birey araştırma kapsamına alındığından epey geniş kapsamlı bir bilgi seti kullanılıyor.

Araştırma bünyesinde, iştirakçilerin demografik verileri (cinsiyet, yaş, uygar durum, gelir durumu, eğitim, çalışma durumu), memnunluk seviyeleri, umut düzeyleri, dini inançları, sağlık durumları, kurumsallaşma (güvenlik güçlerinin müdahalesi, halka yönelik davranışları ve bireylerin mahkeme ve adli sistemin adaleti ya da tarafsızlığı hakkındaki düşünceleri), etraftan maddi yardım alabilme seviyesi ve bireylerin şimdiki durumlarıyla geçmiş durumları arasında yaptığı karşılaştırma gibi değişkenler ele alınmıştır.

Bulgulara geçelim. Evli olmak memnunluk üzerinde olumlu tesire sahip!

Araştırma sonuçlarında, demografik değişkenlere bakıldığında cinsiyet farklılıklarının memnunluk seviyesini etkilemediği görülürken, yaş, uygar durum, eğitim, sağlık, gelir seviyesi ve çalışma durumunun mutluluğu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.

Detaylardan bahsetmek gerekirse, yaş bağlamında genç ve yaşlı bireylerin orta yaş grubuna kıyasla daha yüksek memnunluk seviyesine sahip olduğu görülmüştür.

Buna ek olarak, evli olmak, eğitim düzeyi ve gelir seviyelerinin, sağlıklı olmak ve çalışıyor olmak gibi özelliklere sahip bireylerin mutluluk düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmış.

Araştırmacılar, eğitim ve gelir değişkenleri için memnunluk seviyesinin eğitim ve gelir düzeylerine bağlı olmadığını, farklı gelir ve eğitim seviyesindeki bireylerin farklı seviyelerde mutluluğa sahip olduğunu belirtiyor.

Ülkedeki güvenlik algısının da memnunluğu etkilediği görülüyor.

Araştırmaya göre, güvenlik güçlerinin kâfi olduğunu düşünen bireylerin daha mutlu olduğu sonucuna ulaşılıyor.

Ayrıca, şahısların gelecek beklentileri, toplumsal refah algıları ve adalet sistemine yönelik tavırları da memnunluk seviyelerini etkiliyor.

Başka bir deyişle, gelecekte durumunun güzelleşeceğini ya da en azından kalacağını düşünen bireylerin daha yüksek memnunluk seviyesine sahip olduğu görülüyor.

Buna ek olarak toplumun refah seviyesinin iyi olduğunu düşünen ve yargı sisteminin iyi çalıştığını düşünen bireylerin de daha mutlu olduğu belirtiliyor.

Ülkedeki yargı sisteminin iyi çalıştığını düşünen bireylerin de daha yüksek memnunluk seviyesine sahiptir.

Peki araştırmacılar bu bulguları nasıl yorumluyor?

Araştırmacılar bu sonuçlara dayanarak, insanların mutlu olmasını sağlayan etmenleri şu şekilde sıralıyor;

  • Evli olması
  • Bir noktaya kadar geliri
  • Yaşı
  • Güvenlik güçlerinin kâfi olduğunu düşünmesi
  • Geçmişinden daha iyi bir pozisyona geldiğini düşünmesi
  • Gelecekte durumunun kötüleşmeyeceğini düşünmesi
  • Bir noktaya kadar eğitimi
  • Ülkesindeki adli sistemin işlediğini hissetmesi
  • Dine olan ilgisi
  • Genel manada toplumun refah düzeyinin iyi olması ve geleceğe dair umutlu olmasıdır.

Araştırmacılar mutluluğa en bariz tesiri olan değişkenin geçmiş ile olan karşılaştırma olduğunu belirtiyor.

Özetle, bu araştırma Türkiye’deki bireylerin memnunluğu üzerindeki çeşitli demografik, sosyal, ruhsal ve kurumsal faktörleri ortaya çıkartarak çok önemli sonuçlar ortaya koyuyor.

Son olarak, her araştırmada olduğui bu araştırmanın da bazı kısıtları olabileceğini hatırlatalım ve içeriğimizi noktalayalım.

Kaynak: DergiPark
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.