enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5177
EURO
34,9785
ALTIN
2.436,51
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Çarşamba Açık
30°C
Perşembe Açık
30°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C

İnsanların Kişilik Özellikleri Zaman İçinde Değişebilir mi? (“Değişecekmiş Söz Verdi!” Diye Bekleyenlere Bilimle Karşılık Veriyoruz)

Bir insanın kişiliği değişebilir mi? Çocukluktan yetişkinliğe, hatta yaşlılığa kadar, kim olduğumuz ve nasıl davrandığımız daima bir dönüşüm mü geçirir yoksa temellerimiz sabit midir? Bu soruya bilimin verdiği cevabı sizlerle buluşturuyoruz.

İnsanların Kişilik Özellikleri Zaman İçinde Değişebilir mi? (“Değişecekmiş Söz Verdi!” Diye Bekleyenlere Bilimle Karşılık Veriyoruz)
24.05.2024 21:00
1
A+
A-

2024 yılında yayımlanan “Do People Become More Alike Across the Lifespan? A Meta-Analysis of Changes in the Variability of Personality Traits” isimli makale oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

“Değişeceğim diyor. Söz verdi.” gibi bir inanışla birilerinin değişmesini bekliyorsanız okumaya devam edin. Zira bu araştırma insanların kişilik özelliklerinin zaman içinde değişim gösterip göstermediğini tespit etmeyi amaçlıyor.

İlk olarak araştırmanın metodolojisinden bahsedelim.

Bir tıp meta-analiz olan bu araştırma literatürde yapılan benzer çalışmaların sonuçlarını bir araya getirerek, daha geniş ve genel bir sonuç elde etmeyi amaçlıyor.

Bu doğrultuda, literatürde bireylerin kişilik özelliklerindeki değişim üzerine yapılmış 362 bağımsız araştırmayı analiz ediliyor.

Bireylerin kişilik özelliklerinin zamanla değişim gösterip göstermediğini ve bireylerin ömürleri boyunca var olan kişiliklerine daha mı aynı yoksa kişiliklerinden daha mı farklı hâle geldikleri tespit edilmeye çalışılıyor.

Dahil edilen araştırmaların, nicel ve boylamsal araştırmalar olması ve insanların kişilik özellikleri üzerine yapılması kriterler bulunuyor.

Araştırmaya dahil edilen 362 bağımsız çalışmanın toplam örneklem büyüklüğünün 344.270 olduğu belirtiliyor.

Örneklemin demografik özelliklerine bir bakalım.

Çalışma kapsamına alınan 344.270 katılımcının %52,82’sinin bayan ortalama yaşınınsa 24,89 olduğu görülüyor.

Katılımcıların bulundukları ülkelere bakıldığındaysa, %47,21’inin Kuzey Amerika, %38,91’inin Kuzey Avrupa, %3,97’sinin Asya, %4,31’inin Güney Avrupa, %5,60’ının ise Latin Amerika ve Afrika benzeri güneyde kalan bölgelerden geldiği görülmekte.

Şimdi bulguları incelemeye başlayalım. Sırf erken çocukluk döneminde değişiyormuşuz.

Çalışmada, beş büyük kişilik özelliği (Big Five) üzerinde durularak dışadönüklük, nevrotiklik, açıklık, uyumluluk ve sorumluluk isimli kişilik özellikleri ele alınıyor.

Bu kişilik özelliklerinin, farklı yaş ve zaman dilimlerine göre değişkenlik oranı tespit edilmeye çalışılıyor.

 Yapılan araştırmalar sonucunda araştırmacılar kişilik özelliklerinin yalnızca erken çocukluk döneminde değişiklik gösterdiği sonucuna ulaşıyor.

Örneğin, dışadönüklük, nevrotiklik ve açıklığın değişkenliği hayatın ilk yıllarından sonra hafifçe azalmaya başlıyor.

Araştırmacılar bu durumu, bu devirde bebeklerin etrafa genetik olarak çeşitli yansılar vermesi ve zamanla çevreye ahenk sağlamalarının değişkenlikteki azalmayı açıklayabileceği şeklinde yorumluyor.

Nevrotiklik ise 5-13 yaş arası geç çocukluk döneminde artış gösteriyor. Araştırmacılar bu durumu okul hayatı ve ergenliğe geçişin tesiri olarak yorumluyor.

Genel olarak bakıldığında insan zaman geçtikçe değişmiyor!

Araştırma bulguları genel olarak değerlendirildiğinde bireylerin kişilik özelliklerinin değişkenliğinin hayat boyu büyük ölçüde sabit kaldığı görülüyor.

Başka bir deyişle, insanlar zaman geçtikçe yahut yaşlandıkça farklılaşmıyor.

Tabii her bilimsel araştırmanın kısıtları olduğu bu araştırmanın da birtakım kısıtları olduğunu ve sırf kendi örneklemi kapsamında genelleştirilebileceğini ifade ederek içeriğimizi noktalayalım.

Kaynak: Researchgate

Bilimle ilgili ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.